Magazynowanie zapasów oleju napędowego czy opałowego to wygodne rozwiązanie. Szczególnie jeśli na co dzień wykorzystujesz te paliwa we własnym gospodarstwie, czy warsztacie. Jednocześnie musisz pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa oleje muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Przyjrzyjmy się, jak należy magazynować olej opałowy i olej napędowy.
Czym są zbiorniki na paliwo?
Olej napędowy i olej opałowy należy przechowywać w specjalnych zbiornikach na paliwo. Taki zbiornik może być wykonany z tworzywa sztucznego, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Dodatkowo chroni zawartość przed promieniowaniem UV. Na rynku dostępne są dwa rodzaje zbiorników z tworzyw sztucznych: jednopłaszczowe i dwupłaszczowe. W przypadku przechowywania paliw koniecznie wybierz zbiornik dwupłaszczowy. Jak sama nazwa wskazuje, składa się on z dwóch warstw, co stanowi skuteczną ochronę przed wyciekaniem oleju i przedostawaniem się go do środowiska.
Zbiorniki na paliwo dostępne są w różnych kształtach i wielkościach, także zawsze możesz wybrać pojemnik, który będzie dopasowany do twoich potrzeb.
W przypadku takich substancji jak oleje, liczą się nie tylko zbiorniki, w których są one magazynowane, ale i miejsce ich przechowywania. Przyjrzymy się zatem, jakie warunki muszą być spełnione, aby bezpiecznie przechowywać olej opałowy i olej napędowy.
Jak przechowywać olej opałowy?
Olej opałowy musi być magazynowany w wydzielonym pomieszczeniu, w odległości co najmniej 1 m od kotła. Poza tym pomiędzy zbiornikiem na olej opałowy a kotłem musi znajdować się ściana o grubości co najmniej 12 cm. Dodatkowo musi być ona wyższa od zbiornika o 30 cm i szersza o 60 cm.
Dodajmy, że zbiornik na olej opałowy z tworzywa sztucznego nie może mieć pojemności większej niż 1 m3. Do tego zbiornik musi być wyposażony w specjalne przewody, za pomocą których można swobodne pobierać olej.
Dodajmy, że kotłownie olejowe i znajdująca się w nich instalacja grzewcza podlegają okresowej kontroli bezpieczeństwa. Wszystko dlatego, że nieprawidłowe przechowywanie oleju opałowego może skończyć się wybuchem.
Jak przechowywać olej napędowy?
Z kolei zbiornik z olejem napędowym należy przechowywać na zewnątrz budynków. Do tego powinien się on znajdować w odległości min. 5 m od granicy działki i innych obiektów budowlanych oraz co najmniej 10 m od budynków mieszkalnych i publicznych. Poza tym zbiornik należy postawić w odpowiedniej odległości od linii energetycznych, a także min. 3 m od drogi publicznej.
Dodajmy, że przy zbiornikach na olej można zamontować specjalną wannę, która wychwyci paliwo w przypadku wycieku.
Niewłaściwe przechowywanie oleju opałowego i oleju napędowego grozi wybuchem. Jednak, jeśli zainwestujesz w profesjonalne zbiorniki na paliwo, a do tego będziesz przestrzegał obowiązujących przepisów, ryzyko faktycznego wybuchu będzie niewielkie. Dlatego zainwestuj w porządne zbiorniki i bezpiecznie korzystaj z zapasów oleju opałowego czy napędowego.