Roczne zapotrzebowanie nowoczesnego gospodarstwa rolnego na paliwo jest bardzo duże. Zapewnienie ciągłości pracy maszynom oraz urządzeniom przeznaczonym do produkcji rolnej jest szczególnie istotne, dlatego warto zadbać nie tylko o ich sprawność, ale również o dostępność paliwa. Zbiornik na paliwo w gospodarstwie rolnym to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i przede wszystkim zachować ciągłość pracy, bez względu na sytuację. Warto zainteresować się tematem zwłaszcza teraz, gdy notuje się rekordowo niskie ceny paliwa.

Zbiornik na paliwo w gospodarstwie rolnym – zalety

Stały dostęp do paliwa w gospodarstwie rolnym jest szczególnie ważny – dotyczy to m.in. okresu intensywnego siania i sadzenia roślin, a także wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych oraz tych związanych z ochroną roślin, z czym wiąże się konieczność korzystania z maszyn rolniczych, których spalanie jest wysokie. Własny zbiornik na paliwo w gospodarstwie rolnym pozwala na znaczną oszczędność czasu oraz kosztów związanych z częstymi dojazdami na stację paliw, a także pozwala uniezależnić się od częstych zmian cen paliw. Brak konieczności przerywania prac na polu i dojeżdżania ciężkimi maszynami rolniczymi do pobliskiej stacji będzie bardzo ważny przy pracach, które nie mogą czekać, choćby ze względu na pogodę. Oszczędności związane z takim rozwiązaniem to również możliwość zakupu paliwa po cenach hurtowych, które są znacznie korzystniejsze niż ceny detaliczne. Co więcej – posiadanie własnego zbiornika na paliwo w gospodarstwie rolnym pozwala na stałą kontrolę poziomu zużycia paliwa w sezonie, co jest istotne przy zarządzaniu gospodarstwem.

Gdzie przechowywać zbiornik na paliwo w gospodarstwie rolnym?

Paliwo może być przechowywane w garażu o powierzchni większej niż 100 m2, jednak wyłącznie w ograniczonych ilościach, w pojemnikach szczelnie zamkniętych, stosowanych w handlu detalicznym. W mniejszych garażach wolnostojących dozwolone jest przechowywanie nie więcej niż 200 l benzyny, a w garażach innych niż wolnostojące – maksymalnie 60 l benzyny lub oleju napędowego. Większe ilości paliwa przechowywać można jednak wyłącznie w zbiornikach dwupłaszczowych na paliwo, które należy umieścić poza budynkami, w odpowiedniej odległości od budynków, granic działki i drogi. Na potrzeby własne dopuszcza się przechowywanie w zbiorniku dwupłaszczowym paliwa o pojemności do 5 m3. Przed zakupem warto sprawdzić, czy produkt posiada odpowiednie atesty. Każdy taki zbiornik na paliwo w gospodarstwie rolnym powinien być wykonany z materiałów, które wyróżniają się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, dzięki czemu paliwa mogą być przechowywane zgodnie z aktualnymi przepisami oraz dyrektywami.

Zbiornik na paliwo powinien być usytuowany:

  • Min. 10 m od budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej.
  • Min. 10 m od terenu leśnego.
  • Min. 5 m od obiektów budowlanych innego typu.
  • Min. 5 m od granicy działki oraz zbiorników i ujęć wody.
  • Min. 3 m od drogi publicznej.
Sklep firmowy