Przechowywanie paliwa w firmie nie dziwi już nikogo, jednak coraz więcej osób decyduje się również na własny zbiornik na paliwo w gospodarstwie. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy, ponieważ uniezależnia właściciela od wahań rynkowych cen paliwa. Dziś, gdy ceny paliwa są szczególnie atrakcyjne, warto pomyśleć o własnym zbiorniku na paliwo, zwłaszcza, że oferta producentów jest elastyczna i znajdziemy zarówno zbiorniki dedykowane do dużych gospodarstw, jak i do tych mniejszych, których zużycie jest adekwatnie niższe. Dlaczego warto mieć własny zbiornik na paliwo i jaki zbiornik na paliwo wybrać, by decyzji nie żałować?
Dlaczego warto przechowywać paliwo w gospodarstwie?
Przy stale rosnących kosztach produkcji rolnicy poszukują oszczędności na każdym etapie produkcji. W gospodarstwach rolnych, w których zużywane są spore ilości paliwa, inwestycja we własny zbiornik na paliwo oznacza nie tylko dużą wygodę dla właściciela gospodarstwa, ale również znaczne oszczędności. Zakup paliwa w cenie hurtowej pozwala zaoszczędzić pieniądze na każdym litrze, ponadto korzyścią z posiadania własnego paliwa jest także pewność jego czystości i jednolitej jakości w dłuższym przedziale czasowym (przy różnych tankowaniach).
Jak duży zbiornik na paliwo wybrać do gospodarstwa?
W pierwszej kolejności należy oszacować wielkość potrzebnego zbiornika paliwa. Nie powinien być on zbyt mały, ponieważ konieczność jego częstego uzupełniania zabierze zbyt dużo czasu. Za duży zbiornik na paliwo to natomiast zbędny wydatek, dlatego istotne jest prawidłowe oszacowanie potrzebnego paliwa w gospodarstwie. Można zrobić to np. sprawdzając stare faktury. Oferta rynkowa dotycząca zbiorników na paliwo jest bardzo rozbudowana – dostępnych jest wiele modeli o różnej pojemności, więc zarówno właściciele większych gospodarstw, jak i tych mniejszych znajdą opcję idealną dla siebie. W gospodarstwach zużywających mniejsze ilości paliwa korzystnym rozwiązaniem jest np. zakup 1000–1500-litrowego zbiornika dwupłaszczowego wraz z pompą, wężem, pistoletem oraz licznikiem.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze własnego zbiornika na paliwo?
Decydując się na przechowywanie paliwa w gospodarstwie należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów, w również przepisów przeciwpożarowych. Bardzo istotna jest nie tylko lokalizacja zbiornika, ale również jego jakość, za którą bezpośrednio idzie bezpieczeństwo jego eksploatacji – należy sprawdzić, czy zbiornik posiada odpowiednie certyfikaty i atesty oraz stosowną dokumentację techniczną. Jeśli chodzi natomiast o rodzaj zbiornika na paliwo, polecane są zwłaszcza zbiorniki dwupłaszczowe, które są bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia, przez co bezpieczniejsze dla ludzi i środowiska. Ostatnia kwestia, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem zbiornika do gospodarstwa, to wyposażenie dodatkowe zbiornika lub możliwość samodzielnego jego doposażenia w elementy takie jak pompa, filtr paliwa, wskaźnik poziomu, odpowietrznik, wąż, pistolet automatyczny czy zabezpieczenie przed przepełnieniem oraz czujnik niskiego poziomu.