Przerwy w dostawie prądu nie należą do rzadkości, a ich powody bywają różnorodne. Czasem wystarczą złe warunki atmosferyczne, usterka sieciowa czy wyłącznie elektrowni, by na co najmniej kilka godzin zapanowały ciemności. Co jednak w przypadku, gdy awaria jest poważniejsza? Sprawdź, czym jest blackout i jak możesz się na niego w prosty sposób przygotować.

Czym jest blackout?

Blackout to awaria na dużą skalę, która swoim zasięgiem obejmuje całe województwa, regiony, a nawet kraje. W przeciwieństwie do niewielkich awarii, z którymi mamy regularnie do czynienia, blackout trwa minimum kilka dni i wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Dla wielu gospodarstw długotrwała przerwa w dostawie prądu to prawdziwa tragedia. Na szczęście nie musisz bezczynnie czekać, aż służby usuną awarię i przywrócą elektryczność. Jeśli odpowiednio się przygotujesz, będziesz miał dostęp do prądu nawet podczas backoutu. Pomoże ci w tym:

Przyjrzyjmy się, jak dzięki tym dwóm urządzeniom uchronisz się przed negatywnymi skutkami blackoutu.

Jak chronić się przed skutkami blackoutu?

Jedną z kluczowych kwestii w przypadku blackoutu jest zapewnienie sobie dostępu do prądu. Właśnie w tym pomoże ci agregat prądotwórczy. Jest to urządzenie elektromagnetyczne, które przetwarza energię mechaniczną na energię elektryczną. Wybierając agregat prądotwórczy, zwróć uwagę na takie parametry jak:

  • liczba faz – agregaty jednofazowe lub trójfazowe,
  • moc urządzenia,
  • rodzaj silnika – benzynowy lub diesel,
  • czas pracy na pełnym zbiorniku paliwa – najczęściej 3-8 godzin,
  • waga urządzenia,
  • rodzaj rozruchu – ręczny lub spalinowy,
  • odporność na warunki atmosferyczne.

Oczywiście agregat nie będzie działał, jeśli nie zapewnisz mu odpowiedniego paliwa. A zdobycie benzyny czy oleju napędowego nie będzie łatwym zadaniem podczas blackoutu. Dlatego posiadanie pojemnego zbiornika na paliwo, jest tak samo ważne, jak samego urządzenia do produkcji prądu.

Zbiornik na paliwo to wykonany z tworzywa sztucznego lub stali pojemnik, który pozwala na przechowywania zapasów paliwa. Wybór tego typu zbiorników jest naprawdę spory, zarówno pod względem pojemności, jak i kształtu. Jednocześnie pamiętaj, że w przypadku przechowania paliwa najlepiej sprawdzi się zbiornik dwupłaszczowy. Jest on zbudowany z dwóch warstw, dzięki czemu nie stracisz cennego paliwa, nawet jeśli jedna z nich ulegnie uszkodzeniu. Do tego przestrzeń pomiędzy płaszczami zbiornika pełni funkcję naturalnej termoizolacji.

Nie masz wpływu na to, czy w twojej okolicy nagle nie zabraknie prądu. Możesz jednak zadbać o to, aby taka sytuacja nie miała niekorzystnego wpływu na twoją działalność i wyzwania życia codziennego. Zainwestuj w agregat prądotwórczy i zbiornik na paliwo, co pozwoli ci korzystać z prądu nawet podczas blackoutu.

Sklep firmowy