Wiele firm i gospodarstw decyduje się na zakup zbiorników, w których gromadzą zapasy paliwa na własny użytek. Jeśli również należysz do tej grupy, musisz pamiętać o przeprowadzaniu regularnych kontroli. Tylko w ten sposób upewnisz się, że twoje zbiorniki na paliwo są szczelne i nie grozi ci żadne niebezpieczeństwo.
W jakich zbiornikach należy przechowywać paliwo?
Do przechowywania paliwa służą specjalne zbiorniki. Co ważne, muszą składać się one z dwóch warstw, aby jak najlepiej zabezpieczyć paliwo przed wyciekiem. Jednak nawet najlepszy zbiornik może ulec uszkodzeniu. Szczególnie jeśli nie jest on odpowiednio konserwowany. Dlatego też regularnie przeprowadzaj kontrole, które pozwolą ci na wyłapanie wszelkich nieprawidłowości. Pozwoli ci to uniknąć skażenia środowiska i groźnego w skutkach wybuchu.
Jakie testy musisz przeprowadzić?
Kontrolując zbiornik na paliwo, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na 3 kwestie. Są to:
- zanieczyszczenie paliwa,
- integralność zbiornika,
- poziom cieczy.
Ewentualne zanieczyszczenie paliwa należy sprawdzać co najmniej raz w roku. W tym celu pobierz ze zbiornika próbkę paliwa. Dla paliwa groźna jest woda, a w przypadku oleju napędowego, również substancje biologiczne. Jeśli woda ze zbiornika trafi do silnika, może go uszkodzić. Z kolei bakterie i grzyby sprawiają, że paliwo staje się bardziej kwaśne. A to z kolei prowadzi do korozji, która niszczy zbiornik i skraca jego żywotność. Poza tym słabej jakości paliwo również może uszkodzić pojazd czy inne urządzenie, zasilane paliwem z twoich zapasów.
Choć zbiorniki na paliwo są bardzo wytrzymałe i tak musisz regularnie sprawdzać ich integralność. Jeśli tylko masz taką możliwość, zaopatrz się w specjalne sondy pomiarowe, które wyposażone są w czujniki przecieku i mierniki poziomu. Do tego niektóre sondy są także w stanie zmierzyć temperaturę paliwa. Poza tym szczelność zbiornika możesz sprawdzić wizualnie. W tym celu zamów kontrolę w firmie serwisującej zbiorniki lub poproś o to osobę, która ma odpowiednie uprawnienia.
Ponadto zbiorniki na paliwo powinny mieć alarm wysokiego poziomu cieczy. Poziom ten należy sprawdzać mniej więcej co miesiąc. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nadmiar paliwa nie rozleje się i nie będzie stanowił zagrożenia dla środowiska i otoczenia.
Własny zbiornik na paliwo daje ci dostęp do zapasów paliwa, gdy tylko tego potrzebujesz. Do tego pozwala ci zaoszczędzić pieniądze na kupowaniu większych ilości paliwa naraz. Jednocześnie, duże ilości paliwa, które przechowywane są w nieodpowiednich warunkach, stanowią ogromne zagrożenie. Dlatego też trzymaj zapasy paliwa w przeznaczonych do tego zbiornikach. Do tego pamiętaj o regularnych kontrolach, aby zawczasu wychwycić wszelkie uszkodzenia czy nieprawidłowości. Tylko zachowując ostrożność, masz pewność, że zapas paliwa nie będzie stanowił dla ciebie zagrożenia.