Do przechowywania nawozów płynnych nie wystarczy pierwszy lepszy pojemnik. Potrzebujesz czegoś wytrzymałego, co jednocześnie ochroni nawóz przed promieniowaniem UV i uniemożliwi przedostanie się szkodliwych substancji do gruntu. Do tego właśnie służą specjalne zbiorniki na nawozy płynne.
W jakich zbiornikach można przechowywać nawozy płynne?
W zbiornikach na nawozy można przechowywać różnego rodzaju nawozy płynne, w tym RSM, czyli wysokoskoncentrowany nawóz azotowy w postaci wodnego roztworu saletrzano-mocznikowego. Jest to bardzo popularny rodzaj nawozu, który wykorzystywany jest się do nawożenia ziemniaków, kukurydzy, buraków, rzepaku, zbóż, a także warzyw i owoców. W rezultacie, w gospodarstwach potrzebne są specjalne pojemniki, które pozwalają na wygodne i bezpieczne przechowywanie takich nawozów. Do wyboru masz zbiorniki jednopłaszczowe i dwupłaszczowe, wykonane z tworzywa sztucznego. Poza tym nawóz możesz przechowywać w zbiornikach wyprodukowanych z atestowanej stali węglowej.
Jakie cechy powinien mieć dobry zbiornik na nawozy płynne?
Najlepsze zbiorniki na nawóz powinny być wytrzymałe i szczelne, tak aby uniemożliwić zawartości na przedostanie się na zewnątrz. Z tego względu taki zbiornik musi być odporny na korozję, czyli materiał, z którego dany zbiornik jest wykonany, nie może wchodzić w reakcję z nawozem oraz atmosferą. Dokładnie takie właściwości mają zbiorniki z tworzywa sztucznego. Z kolei zbiorniki stanowe również produkowane są materiałów, które są odporne na działanie nawozów. Ponadto zbiornik na nawozy płynne powinien chronić zawartość przed promieniowaniem UV.
Co ważne, nawóz RMS powinien być przechowywany w szczelnym, zamkniętym zbiorniku, który ma odpowietrzenie. Ponadto temperatura, w jakiej przechowywany jest zbiornik, musi być wyższa od temperatury krystalizacji.
Do tego zwróć uwagę, czy dany zbiornik na nawóz umożliwia łatwe i wygodne napełnianie i czerpanie substancji. Dobrze, aby taki zbiornik był stosunkowo lekki, co w znacznym stopniu uprości jego transport i przenoszenie.
Jak wybrać najlepszy zbiornik na nawóz?
Zbiorniki na nawozy płynne dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach. Jeśli wybierzesz za mały pojemnik, możesz go przelać, a w rezultacie część nawozu przedostanie się do gruntu. Z kolei za duży zbiornik to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Dlatego też wybierz zbiornik o optymalnej pojemności, dopasowanej do twoich potrzeb. Poza tym część zbiorników można łączyć w baterie, co pozwala na jeszcze wygodniejsze gromadzenie większych zapasów nawozów płynnych.
Jednak bez względu na to, jaki rodzaj zbiornika na nawóz wybierzesz, upewnij się, że ma on odpowiedni certyfikat jakości.
Zastanawiasz się, jak przechowywać nawozy płynne? Najlepiej wykorzystaj w tym celu profesjonalne zbiorniki. Są one wytrzymałe zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i te powodowane przez warunki atmosferyczne. Dzięki temu masz pewność, że nawóz pozostanie wewnątrz zbiornika i nie zanieczyści gruntu.