Rozglądasz się za najlepszym zbiornikiem do przechowywania paliwa? Do wyboru masz pojemniki wykonane ze stali i tworzywa sztucznego. Sprawdźmy, który z nich lepiej sprawdzi się w twoim przypadku.
Jakie zalety ma plastikowy zbiornik na paliwo?
Plastikowe zbiorniki na paliwo są odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Dzięki temu, że są wykonane z tworzywa sztucznego, są lekkie, co pozwala je łatwo transportować i przenosić z miejsca na miejsce. Poza tym są odpowiednio tańsze, przez co więcej osób może sobie na nie pozwolić. Do tego na rynku jest ogromny wybór wytrzymałych zbiorników na paliwo z tworzywa sztucznego. Dzięki temu możesz wybrać zbiornik o takiej wielkości i kształcie, który ci najbardziej odpowiada.
Jednocześnie zbiorniki z tworzywa sztucznego najlepiej sprawdzają się przy zapasach paliwa do 5 m3, czyli około 24 m2. Większe pojemniki mogą się odkształcać pod wpływem temperatury, promieniowania UV, a nawet samego paliwa, przechowywanego w zbiorniku. Poza tym plastikowe zbiorniki na paliwo nie sprawdzają się w przypadku konieczności dokonania dokładnych rozliczeń dostaw paliwa.
Jakie zalety ma stalowy zbiornik na paliwo?
Stalowe zbiorniki na paliwo są dużo trwalsze od plastikowych, a do tego charakteryzują się większą sztywnością. Dzięki temu pozwalają na dokładny pomiar paliwa, znajdującego się w zbiorniku i jego rozliczenie.
Jednocześnie zbiorniki na paliwo ze stali są dużo cięższe, a także trzeba za nie więcej zapłacić.
Jak wybrać najlepszy zbiornik na paliwo?
To, jaki zbiornik na paliwo wybierzesz, zależy od twoich preferencji. Jeśli masz zamiar przechowywać spore ilości paliwa, a do tego zależy ci na dokładnym rozliczeniu jego zużycia, zainwestuj w zbiornik stalowy. Natomiast, jeśli zależy ci przede wszystkim na cenie i wygodzie, wybierz zbiornik na paliwo z tworzywa sztucznego.
Niemniej jednak najważniejsze jest to, aby zbiornik na paliwo był dwupłaszczowy. Taki pojemnik składa się z dwóch warstw, dzięki czemu, nawet jeśli dojdzie do uszkodzenia jednej z nich, nie spowoduje to groźnego wycieku paliwa. Oczywiście na rynku bez trudu znajdziesz zbiorniki dwupłaszczowe wykonane ze stali i tworzywa sztucznego.
Gdzie trzymać zbiornik na paliwo?
Gdy już zdecydujesz się na konkretny zbiornik na paliwo, musisz wybrać miejsce, w jakim go postawisz. Co ważne, paliwa płynne III kategorii muszą być przechowywane na zewnątrz. A do tego muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od terenów leśnych (min. 10 m), budynków mieszkalnych (min. 10 m), innych obiektów budowlanych (min. 5 m) oraz granicy działki, zbiorników wodnych i innych ujęć wody (min. 5 m). Poza tym zbiornik na paliwo musi stać w odległości nie mniejszej niż 3 m od drogi publicznej. Również odległość zbiornika od linii energetycznych jest ściśle określona i waha się od 3 do 15 m w zależności od napięcia.
Jeśli chcesz przechowywać paliwo, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik. Do wyboru masz pojemniki ze stali i z tworzyw sztucznych. Najważniejsze jednak jest to, aby taki zbiornik był dwupłaszczowy, dzięki czemu ryzyko wypłynięcia paliwa na zewnątrz jest minimalne